Σας ενημερώνουμε ότι τη Δευτέρα 31 Οκτωβρίου 2016 ξεκινούν οι διακοπές του Φθινοπώρου για όλα τα σχολεία του κρατιδίου της Βάδης-Βυρτεμβέργης. Κατά συνέπεια, τα μαθήματα θα πραγματοποιούνται μέχρι και την Παρασκευή 28 Οκτωβρίου. Το Τ.Ε.Γ. Ουλμ θα ξαναρχίσει τη λειτουργία του τη Δευτέρα 7 Νοεμβρίου 2016. Ευχόμαστε σε όλους/ες καλή ξεκούραση και καλές διακοπές.

Ξέρετε ότι...

Οι διακοπές του Φθινοπώρου προήλθαν από την ιδιαίτερα πολυάσχολη περίοδο των αγροτών. Ενώ η συγκομιδή πολλών φυτών και σιτηρών γίνεται το Καλοκαίρι, η συγκομιδή της πατάτας γίνεται το Φθινόπωρο. Επειδή όμως οι αγροτικές οικογένειες χρειάζονταν τη βοήθεια των παιδιών τους στα χωράφια, θεσμοθετήθηκαν οι "Διακοπές της πατάτας" στην καρδιά του Φθινοπώρου. Μια δεύτερη εκδοχή για την προέλευση των φθινοπωρινών διακοπών είναι ο εορτασμός των Αγίων Πάντων (Allerheiligen). Ιδιαίτερα στη Βαυαρία οι φθινοπωρινές διακοπές έδιναν περισσότερο χρόνο στα παιδιά, για να τιμήσουν τη μνήμη των Αγίων.