Το Σάββατο 20 Μαΐου 2017 πραγματοποιήθηκε στο Ουλμ το Internationales Fest, με τη συμμετοχή της χορευτικής ομάδας του σχολείου μας. Δεκατέσσερις μαθητές και μαθήτριες από όλες τις τάξεις του σχολείου μας ενθουσίασαν το κοινό της Διεθνούς Γιορτής και κέρδισαν δυνατά χειροκροτήματα. Οι πρόβες για τη συμμετοχή στην εκδήλωση είχαν πραγματοποιηθεί στον χώρο του σχολείου μας, με την καθοδήγηση του δασκάλου του σχολείου κ. Τάσου Παπαγιαννάκου και την πολύτιμη βοήθεια της μουσικού κ. Πάττυς Κοντογιάννη.

Η ελληνική χορευτική ομάδα εμφανίστηκε ανάμεσα σε αντιπροσωπείες και συγκροτήματα χωρών από κάθε μέρος της Γης, με σκοπό να προβάλει τις παραδόσεις και τον πολιτισμό της Ελλάδας. Ο κ. Κωνσταντίνος Κοντζίνος, αντιπρόεδρος του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων και μέλος της Διεθνούς Επιτροπής της πόλης του Ουλμ, παρουσιάσε τη χορευτική ομάδα και προλόγισε τους τρεις χορούς. Το πρόγραμμα ξεκίνησε με τον γνωστό σε όλους "Καλαματιανό", τον πασίγνωστο χορό που έχει τις ρίζες του στην Πελοπόννησο, και συνεχίστηκε με τον ζωναράδικο της Θράκης "Δω στα λιανοχορταρούδια". Η εμφάνιση της χορευτικής ομάδας έκλεισε με έναν χασαποσέρβικο που ξεσήκωσε το κοινό, το οποίο δε σταμάτησε να χτυπά παλαμάκια στους ρυθμούς της μουσικής, να επευφημεί τα παιδιά του σχολείου μας και να προσπαθεί να χορέψει τους ελληνικούς σκοπούς. Όσοι Έλληνες παρευρέθηκαν στο φεστιβάλ παρακολουθούσαν με περηφάνια και συγκίνηση τα ελληνόπουλα που τίμησαν τη χώρα μας με την ξεχωριστή εμφάνισή τους.

* Ευχαριστούμε θερμά τον κ. Armin Quadflieg για τη φωτογραφική κάλυψη της εκδήλωσης.